Nejčastější dotazy

Co potřebuji s sebou na dopravně psychologické vyšetření?

K dopravně psychologickému vyšetření si s sebou vezměte:

  • platný občanský průkaz
  • výpis z evidenční karty řidiče , který není starší než 30 dní (získáte v místě vydání řidičského oprávnění, NEJEDNÁ se o výpis bodů z CzechPointu) a jeho kopie (zůstává u psychologa)
  • posudek o zdravotní způsobilosti, který není starší než 30 dní a jeho kopie (zůstává u psychologa),
  • platný řidičský průkaz (u všech řidičů kromě žádajících o vrácení),
  • brýle či jiné kompenzační pomůcky (potřebujete-li je), 
  • jméno a adresu lékaře, který posuzuje Vaši zdravotní způsobilost ve vztahu k řízení.

Na testy je potřeba přijít odpočatý, v dobré psychické i fyzické kondici, bez vlivu na omamných látkách či alkoholu.

Jak probíhá dopravně psychologické vyšetření?

Po telefonické či e-mailové domluvě získáte svůj termín testování. Na domluvený termín a čas se dostavíte na Střední školu technickou a dopravní (Akreditované pracoviště: Moravská 2/964, Ostrava - Vítkovice). Tam na Vás čeká úvodní rozhovor (seznámení s průběhem vyšetření, písemné potvrzení tělesného a psychického stavu a údaji o předchozích dopravně psychologických vyšetřeních), 3-4hodinové psychologické testování, následný rozhovor, zhodnocení výsledků a vyhotovení zprávy se závěrem z vyšetření. Délka vyšetření se odvíjí od testové baterie a individuálního tempa klienta.

Jaké testy budu absolvovat?

Během testování vyplníte anamnestický dotazník o svém dosavadním životě jako podklad pro následný individuální rozhovor, dále budete absolvovat testy zjišťující výkonové (inteligenci, pozornost, senzomotorickou reaktivitu a koordinaci, rozhodování, paměť, reakční čas, atd.) a osobnostní charakteristiky dle vyhlášky č. 75/2016. Podrobíte se také testování na počítačové technice. 

Kdo se musí podrobit dopravně psychologickému vyšetření?

Dle zákona č. 48/2016 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, § 87a se dopravně psychologickému vyšetření je povinen podrobovat:

a) držitel řidičského oprávnění pro skupinu C1+E, C nebo C+E, pokud řídí nákladní automobil o největší povolené hmotnosti převyšující 7500 kg nebo speciální automobil o největší povolené hmotnosti převyšující 7500 kg nebo jízdní soupravu, která je složena z nákladního automobilu a přípojného vozidla nebo ze speciálního automobilu a přípojného vozidla a jejíž největší povolená hmotnost převyšuje 7500 kg,

b) držitel řidičského oprávnění pro skupinu D1+E, D nebo D+E, pokud řídí motorové vozidlo zařazené do některé z těchto skupin vozidel.

c) řidič, který žádá o vrácení řidičského oprávnění podle  § 123d.

Dopravně psychologickému vyšetření se musí tito řidiči podrobit před zahájením činnosti, dále nejdříve 6 měsíců před dosažením věku 50 let a pak každých 5 let. Dopravně psychologické vyšetření musí předložit při pravidelné lékařské prohlídce.

 

Kdo se musí podrobit dopravně psychologickému vyšetření dle § 123 d? (vrácení řidičského oprávnění)

Podrobit se musí osoba, která žádá o vrácení řidičského oprávnění, jenž jej pozbyla z důvodu:

  • dosažení celkového počtu 12 bodů v bodovém hodnocení řidičů,
  • soudně nařízeného zákazu řízení motorových vozidel v rámci trestního řízení,
  • uložené sankce zákazu činnosti (zákazu řízení motorových vozidel) ve správním řízení na dobu nejméně šesti měsíců,
  • závazku zdržet se řízení motorových vozidel v rámci podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo v rámci  podmíněného zastavení trestního stíhání.

Kde mohu ověřit akreditaci dopravního psychologa?

Všechny akreditace dopravních psychologů uděluje ministerstvo dopravy. 

Seznam udělených akreditací můžete nalézt zde.